Vissza a főoldalra * Történelmi alkotmányunk jogán - tartalomjegyzék

Egyesület is alakult MANESZ (Magyar Alkotmányozó Nemzetgyűlést Előkészítő Szövetség) néven az alkotmányozó nemzetgyűlés szorgalmazására 1996-ban. Dr. Lenkey János Pál, idős jogász fogalmazott meg számukra egy olyan szövegszerű alaptörvény javaslatot (alkotmány és alaptörvény között ők még nem tettek különbséget), amely az Aranybulla és a Werbőczi Hármaskönyve egyes eredeti szövegeit szó szerint is megidézte a függelék táblázatos kimutatásában, mint a magyar joghagyomány fontos alapjait.

http://www.alkotmany.ngo.hu/2003_nyar_lenkey.htm címen az interneten a teljes szöveg olvasható.

Ez a javaslat taktikai megfontolásból kerüli a szentkorona külön említését. Nem sokra jutottak vele, viszont helyenként nehezebb az alkotmányos hagyomány meghivatkozása. A szentkorona központi intézményét nem kezelték alkotmányos evidenciaként, a népszuverenitást pedig – a diktatúrától örökölten, nem éppen az eredeti európai felfogásban – korlátlannak tekintették.

„Magyarország alkotmánya”
(Szerk. Lenkei János Pál)

(Részletek - 1996)

5. Szakasz: A gyülekezési jog

6. §. A magyar állampolgároknak joguk van fegyvertelenül, bejelentés és engedély nélkül szabadon a gyülekezésre. Gyülekezési joguk szabad gyakorlásának az ország törvényei által meghatározott keretek, fegyelmezett magatartás, és a közrend megtartása az elsődleges feltétele.

18. Szakasz: Az emberi alapjog elvesztése

21. §. Aki valamelyik emberi alapjogával visszaél, vagy mások valamelyik emberi alapjogát sértő cselekedetet követ el, saját maga is elveszti abbéli emberi alapjogát, amellyel visszaélt, vagy amelyet megsértett.

21. Szakasz: Állami berendezkedés. Államforma

24. §. (1) Magyarország demokratikus berendezkedésű állam. Az ország demokratikus berendezkedése népszavazás útján szentesített alkotmányon és annak következetes és szigorú végrehajtásán alapul, s amelynek bármilyen módosítása csak népszavazás útján lehetséges.

/2) Magyarország államformája, egyszeri népszavazáson eldöntött többségi szavazati arányú szavazási eredmény alapján:

a.) Magyar Fejedelemség, vagy

b.) Magyar (Alkotmányos) Királyság, vagy

c.) Magyar Kormányzóság, vagy

d.) Magyar Köztársaság, vagy

e.) Magyar Diktatúra.

22. Szakasz: Az állam fő feladata

25. §. Az államnak fő feladata a nép általános jólétének előmozdítása. Ezen célból az állam köteles gondoskodni a nép erkölcsi és gazdasági érdekeinek érvényesítéséről, az állam fenntartásáról törvényhozó intézmények útján törvények és jogszabályok hozatalával.

Vissza az oldal tetejére