vissza a főoldalra * vissza az igenre felhívók előlapra

A nyilatkozat a következő honlapról lett átvéve:

http://www.erdely.ma/hirek.php?id=7211&autoid=12942&year=2004&month=11&day=19&what=archivum

Orbán Viktor: „Nem megadni, visszaadni kell a magyar állampolgárságot"

[ 2004-11-19 - 08:57:22 ]

Orbán Viktor szerint eddig nem kapott kellő hangsúlyt, hogy a december 5-i népszavazáson a határon túli magyaroknak nem megadni, hanem visszaadni kellene a magyar állampolgárságot.

A Fidesz elnöke erről egy rádióműsorban beszélt csütörtök este. „Olyan emberekről beszélünk, akiknek valaha volt magyar állampolgársága vagy olyan emberekről, akiknek a felmenői rendelkeztek magyar állampolgársággal, és ilyen értelemben most mi visszaadjuk nekik azt, amitől korábban őket megfosztották" - hangsúlyozta a volt kormányfő a Magyar Rádió Háttér című műsorában.

Orbán Viktor közlése szerint olyan megoldást kell választani, és ebben szeretnének együttműködni a parlament többi pártjával, hogy „adjuk meg az európai útlevelet a határon túli magyaroknak, adjuk vissza az állampolgárságukat".

Egyúttal mondjuk ki: ha valaki Magyarországon részese akar lenni a gazdasági életnek, nyugdíjat, egészségügyi ellátást akar kapni vagy valamilyen más támogatásban szeretne részesülni, megteheti, ha Magyarországon vállal munkát és fizet járulékot, mindegy, hogy Amerikában, Németországban vagy éppen a Székelyföldön él - mondta, hozzátéve, hogy ennek kidolgozott szabályrendszere van.

A volt miniszterelnök rámutatott arra, hogy Magyarországon ma nagyon sok ilyen kettős állampolgár él és „nem veszi el a falatot egyetlen ember elől sem". Mint mondta, benyomása szerint az emberek legnagyobb része szívügyének tekinti ezt a kérdést, a szíve szerint igent is mondana a kettős állampolgárságra. „Én abban hiszek, hogy ez a kampány, amely (...) uszító és megosztó jellegű, és az MSZP áll az élén vagy inkább mögötte (...), nem éri el a célját" - közölte Orbán Viktor.

A politikus hangsúlyozta, hogy nem csak a népszavazáskor, hanem az azt követő politikai vitában is össze kell fogni, hiszen pozitív döntés esetén a parlamentnek kétharmados támogatottsággal meg kell alkotnia, illetve módosítania kell az állampolgársági törvényt.

Az egészségügyi intézmények privatizációja kapcsán a Fidesz elnöke kiemelte: „a kórházak eladásának megtiltása nem jelenti azt, hogy a magántőke ne vehetne részt az egészségügyben"; nonprofit alapon, nagyon komoly korlátozások mellett ezt megteheti. Orbán Viktor közlése szerint félnek attól, személyesen is tart attól, hogy a kórházak eladása után bekövetkezik a társadalombiztosítási rendszer átalakítása, és ez elvezet ahhoz, hogy lesznek szegénykórházak és gazdagkórházak. 

MTI

Vissza az oldal tetejére